Od zawsze sprawne działanie systemu jest kluczowe dla każdego przedsiębiorcy różnych branży. Kiedyś odpowiedzialność spadała, tylko na barki człowieka, z czasem maszyn, których to działanie również było od niech uzależnione. XXI wiek przyniósł nam jednak nowe rozwiązania i pokazał, że wiele prac wykonywanych za pomocą ludzkich rąk może zostać zastąpionych przez nowe systemy. Liczy się wydajność, szybkość i dokładność. Maszyny powoli wkraczają na rynek, zastępując człowieka w wielu czynnościach. Najlepszym przykładem jest zautomatyzowany hotel w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja całkowicie zastąpiła pracę człowieka.
Czas pandemii, chociaż zabrał za sobą żniwo wielu utraconych wakatów i zdrowia, pozwoliła na szybki rozwój zautomatyzowanych sposobów magazynowania. Braki kadrowe, zwolnienia lekarskie oraz inne przykre sytuacje związane z sytuacją epidemiologiczną zmusiły wielu pracodawców do zamknięcia, niektórych działów, a w najgorszym wypadku do zamknięcia wielu małych przedsiębiorstw. Innych natomiast zmusiło to zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiły dalszą pracę, pomimo braków kadrowych. Kuszącą rzeczą w automatyzowaniu magazynów stała się redukcja kosztów, zwiększona efektywność pracy oraz usprawnienie wykorzystywania powierzchni magazynowej.
Podobne tendencje, chociaż jeszcze nie na tak dużą skalę, obserwujemy w branży logistycznej. Firmom zależy, przede wszystkim na poprawie wydajności każdego działu. Jednymi z najważniejszych, które możemy wymienić jest optymalizacja czasu realizacji zamówień, sprawne wychwytywanie błędów oraz monitoring stanów magazynowych. Dzięki inteligentnym algorytmom, można od razu analizować napływające do systemu zamówienia oraz zminimalizować problemy związane z ich realizacją.
Zdj. 1. Przykład automatyzacji magazynu
Przeszkodą dla wielu firm w rozwoju zautomatyzowanego magazynu jest jej wysoki koszt wprowadzenia, chociaż zwrot inwestycji jest zwykle szybki. Jeżeli jednak decydujemy się taką inwestycje należy ustalić obszar w magazynie, który można zautomatyzować. W takim razie co składa się na automatyzacje magazynu?
Są to między innymi:
- System WMS (system zarządzania magazynem kontrolujący procesy magazynowe),
- systemy automatycznej identyfikacji towarów
- drony,
- automatyczne regały do składowania ładunków,
- autonomiczne roboty,
- roboty paletyzujące.
Kolejnym rozwiązaniem na zautomatyzowanie magazynów stały się roboty. Na zrobotyzowanie magazynów poprzez wdrażanie ich do systemu, decyduje się coraz więcej firm. Stały się one niezwykle przydatne przy załadunku ciężkich towarów, zastępując przy tym człowieka, którego siła fizyczna nie byłaby w stanie unieść takiego ciężaru i wielkości ładunku. Urządzenia mogą pracować samodzielnie z niesamowitą precyzją. Wykorzystywane są w sektorach typu pick and pack (pobierania i umieszczania), często odnajdują swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z poniższym wykresem Polska znajduje się w czołówce 15 państw, które rocznie instalują najwięcej robotów przemysłowych.
Zdj. 2. Roczne instalacje robotów przemysłowych TOP 15 krajów World Robotics 2020 Report, źródło: IFR, World Robotics 2020
Przyszłość jest już w zasięgu naszych rąk, albo w rękach robotów. Niczym ze starych filmów science-ficion na nie jednym już magazynie zauważymy robota, którego dźwignie są zamiennikiem ludzkich ramion zakończonych chwytakiem w formie: szczypiec, ssawek lub obejmy. Jednocześnie wykonują ruch obrotowy i jezdniowy co jeszcze bardziej usprawnia ich pracę.
Roboty przemysłowe to przede wszystkim większa wydajność i dokładność, optymalizacja złożonych procesów logistycznych, bezpieczeństwo dla operatorów przy pracach związanych z większym ryzykiem, ograniczenie kosztów siły roboczej i praca nawet w skrajnych warunkach np. w chłodniach. Obecna sytuacja epidemiologiczna, podczas której wiele firm boryka się z brakami kadrowymi, pokazała, że roboty mogą zmniejszyć ten problem, pomimo dużego nakładu finansowego na początku inwestycji.
Zdj. 3. Zrobotyzowany magazyn
Automatyzacja jest inwestycją, którą należy planować perspektywicznie na wiele lat. Należy racjonalnie podejść do potrzeb składowania towaru i właściwie dobrać technologię, które chcemy wykorzystać.
Źródła:
https://www.maglo.com.pl/stronaglowna
https://ifr.org/ifr-press-releases/news/record-2.7-million-robots-work-in-factories-around-the-globe
https://zrobotyzowany.pl/wiedza/3705/roboty-przemyslowe-rodzaje-i-zastosowanie
https://europasystems.pl/Automatyzacja-magazynu-cinfo-pol-62.html
https://sente.pl/blog/kluczowe-aspekty-automatyzacji-procesow-magazynowych/