Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Wiadomym jest, że wózki widłowe są właściwie nieodłącznym elementem pracy na magazynie i urządzeniami niezbędnymi do transportu towarów w halach magazynowych. Z wcześniejszych artykułów wiadomo już, że istnieje podział na wózki spalinowe oraz elektryczne, że dzielą się także pod względem udźwigu oraz wysokości podnoszenia. W tym artykule zwrócimy uwagę na to, jak zbudowany jest wózek widłowy i przyjrzymy się jego konstrukcji.


Rys. 1. budowa wózka widłowego

Poszczególne elementy wózków mogą się różnić w zależności od tego, jakie przeznaczenie ma wózek. Poniżej wymieniamy podstawowe elementy budowy, znajdujące się właściwie w każdym wózku jezdniowym. Do elementów budowy wózka widłowego należą:

- widły – ich kształt przypomina literę L, a ich poruszanie w pionie jest możliwe dzięki działaniu łańcucha,

- rama wózka – do jej budowy używana jest odpowiednio uformowana stal,

- silnik – najczęściej stosowane są silniki niskoprężne silniki zasilane benzyną, gazem LPG, ale także wysokoprężne diesle oraz silniki elektryczne i akumulatorowe,

- podwozie – składa się z 3 lub 4 kół (ich ilość zależna jest od modelu wózka),

- kabina operatora – służy do kierowania pojazdem, składa się z elementów niezbędnych do prowadzenia, czyli kierownicy, pedałów, dźwigni pozwalających na sterowanie całym pojazdem, kabina jest zazwyczaj otwarta, ale obudowana w celu zachowania bezpieczeństwa osoby znajdującej się w środku,

- klatka bezpieczeństwa – zabezpieczenie dla operatora przed ładunkami mogącymi spaść z góry,

- krata ochrona – zabezpieczenie przed osuwaniem się przewożonych ładunków,

- maszt – element zamontowany w pionie z przodu wózka, pozwalający na podnoszenie ładunków,

- karetka – część czołowa wózka, przymocowana do masztu, przylegają do niej widły i krata ochronna,

- przeciwwaga – jej zadaniem jest zapewnienie właściwego obciążenia dla pojazdu, najczęściej jest to stalowy blok umieszczony z tyłu pojazdu.

Poza wymienionymi wyżej zewnętrznymi elementami budowy wózka, na jego konstrukcję składają się także różne układy. Aby wózek widłowy mógł funkcjonować właściwie potrzebne jest działanie poniższych układów:

- kierowniczy,

- napędowy,

- hydrauliczny,

- przeniesienia napędu,

- podnoszenia,

- hamulcowy,

- elektryczny.

Powyżej opisane części konstrukcyjne wózków widłowych, a także występujące w nich napędy to zaledwie podstawowa wiedza z zakresu ich budowy. Należy pamiętać, że aby móc obsługiwać wózek widłowy niezbędne jest ukończenie odpowiedniego szkolenia i uzyskanie stosownych uprawnień. Niemniej jednak wiążemy nadzieję, że ten artykuł pozwoli choć powierzchownie zapoznać się z budową tego typu urządzeń,  a także wybrać najbardziej optymalny model dla swojej firmy.


Źródła:

[1]http://www.centrumszkolen.net/budowa-wozka-widlowego/

[2]http://www.bhpekspert.eu/wozek-widlowy,281.html

[3]http://www.getmoto.pl/budowa-wozka-widlowego/

[4]https://www.maglo.com.pl