Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

System WMS - czym jest?

 

System WMS, zwany także magazynowym systemem informatycznym, jest wykorzystywanym w logistyce programem do zarządzania ruchem produktów w magazynie.

W zależności od rodzaju wykonywanego zadania, system WMS zarządza produktami za pośrednictwem interfejsu, na urządzeniu przenośnym (skanery, tablety) lub na komputerze w biurze. Jego celem jest zmiana chaosu, który często jest spotykany w magazynach, w sprawny, powtarzalny i kontrolowany proces. WMS zapewnia wgląd w cały asortyment firmy i zarządza operacjami realizacji łańcucha dostaw od centrum dystrybucji do półki sklepowej lub bezpośrednio do klienta. 

 

Zastosowania

 

Magazynowy system informatyczny wykorzystywany jest w fabrykach oraz centrach logistycznych i magazynach wysokiego składowania. Dzięki WMS każdy produkt można dokładnie zlokalizować, ponieważ jego droga jest rejestrowana przez system.

 

WMS sprawdzają się tam, gdzie potrzebna jest lepsza kontrola nad magazynowanym towarem, szybszy czas realizacji dostaw oraz większa automatyzacja procesu magazynowania. Najważniejszym zadaniem i główną korzyścią z posiadania systemu WMS, jest optymalizacja pracy całego magazynu. Odpowiednio wdrożony program magazynowy, jest w stanie przyspieszyć i usprawnić większość procesów logistycznych zachodzących w magazynie.

 

Z poziomu WMS można mieć bieżące informacje na temat ilości każdego produktu. W systemie operator może wygenerować odpowiednią etykietę i oznaczyć nią jednostki towarowe lub w momencie przyjmowania towaru do magazynu przyjąć do systemu informacje zawarte na etykiecie nadanej jej wcześniej przez inny podmiot. Dlatego WMS jest wykorzystywany również w sklepach internetowych, aby ułatwić oraz przyspieszyć procesy realizacji oraz wysyłki zamówienia. Po zrealizowaniu wysyłki, system przesyła odpowiednie informacje np. do systemu sprzedażowego, który kontroluje procesy związane z obsługą klienta.

 

System WMS jest bardzo często zintegrowany z systemem ERP, czyli oprogramowaniem do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Jeśli pomiędzy tymi programami zachodzi sprawna wymiana danych, można całkowicie zautomatyzować przepływ towarów w magazynie. W przypadku zintegrowania systemu WMS z systemem ERP, informacje  o zamknięciu procesu przyjęcia towaru, ilości i rodzaju artykułów wprowadzonych do magazynu są przekazywane automatycznie.

 

Program magazynowy, na podstawie danych dotyczących przyjętego towaru (wymiary, data ważności, numer serii) jest w stanie określić gdzie najlepiej go umieścić. Odbywa się to m.in. na podstawie strategii rozkładania towarów, określonych już na etapie wdrażania systemu w magazynie. Dzięki optymalnemu rozmieszczeniu towaru w magazynie, koszty magazynowania zmniejszą się, ponieważ towar będzie zamawiany tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie potrzebny.

 

Aby jak najbardziej optymalnie rozmieścić produkty w magazynie, program WMS analizuje różnorodne parametry przyjmowanego towaru. Przy określaniu lokalizacji bierze pod uwagę m.in. rotację artykułów, rozmiar, datę ważności, wagę, rodzaj przechowywanego towaru (np. przedmioty niebezpieczne, produkty głęboko mrożone, produkty o krótkiej trwałości).

 

Analiza rotacji gwarantuje np. ułożenie towaru w magazynie, w taki sposób, aby np. produkty szybko zbywalne były przechowywane w lokalizacji, do której jest najszybszy i najłatwiejszy dostęp. Dzięki temu można dużo szybciej realizować zamówienia.

 

Wdrożenie magazynowego systemu informatycznego w firmach, często jest podyktowane koniecznością usprawnienia procesu kompletowania zamówień. Program wskazuje magazynierowi zoptymalizowaną ścieżkę do skompletowania wszystkich zamówionych pozycji, dzięki czemu kompletowanie przebiega o wiele wydajniej niż w przypadku realizowania jej tradycyjną metodą.

 

Zalety

 

Zalet systemów WMS jest wiele, jednak moim zdaniem, najważniejszą zaletą jest automatyzacja. Na dzisiejszym rynku globalnym liczy się szybkość a dzięki automatyzacji większość zadań wykonuje za nas komputer, co sprawia że realizacja zamówień jest bardzo szybka, a ilość pomyłek przy wykorzystywaniu WMS spada praktycznie do zera.

 

Istotną rolę dla usługodawców logistycznych, czyli np. firm kurierskich, może stanowić możliwość planowania wysyłek z magazynu w taki sposób, aby zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów, a także skrócić czas magazynowania i obniżyć w ten sposób koszty „zamrożenia” kapitału obrotowego. Oznacza to, że system WMS można odpowiednio zintegrować z innymi systemami wykorzystywanymi przez przedsiębiorstwa w sferze logistyki. 

 

Magazynowy system informatyczny udostępnia i aktualizuje dane o ilości przechowywanego towaru w czasie rzeczywistym, dzięki czemu cały proces inwentaryzacji jest o wiele mniej czasochłonny niż w przypadku tradycyjnej metody. Z pomocą tego rozwiązania, można przeprowadzać nie tylko pełną inwentaryzację, ale również wyrywkową (dla danej partii towaru lub określonej lokalizacji w magazynie), w przypadku stwierdzenia niezgodności.

 

Proces wysyłki również jest zarządzany z poziomu WMS. Program magazynowy pozwala na grupowanie zamówień, kontrolę wydawanych produktów, generowanie etykiet logistycznych czy zarządzanie załadunkiem towaru na pojazdy. Zamawianie przesyłek kurierskich poprzez system również może odbywać się automatycznie lub za pomocą jednego kliknięcia.

 

W przypadku zwrotów produktów, program magazynowy często blokuje przyjmowany towar do czasu przeprowadzenia kontroli jakości. Po pozytywnym wyniku weryfikacji zwróconych przedmiotów, WMS zwalnia blokadę i przesyła do oprogramowania do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem informacje o możliwości ich ponownej sprzedaży.

Jeśli wynik kontroli okaże się negatywny, można np. nałożyć kwarantannę na określoną partię towaru, blokować towar uszkodzony, rejestrować straty itp.

 

 https://www.maglo.com.pl/kategoria/109/Wozki_widlowe

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Magazynowy_system_informatyczny

https://www.streamsoft.pl/system-wms/

https://dataconsult.pl/system-wms/

https://www.idosell.com/pl/shop/wms/mozliwosci-systemu-wms-w-sklepach-internetowych/

https://pixabay.com/pl