Słynne 5G w zapewne wywołało niejedną dyskusję, a już zwłaszcza w Polsce. Pojawiła się obawa wobec nieznanego, ponieważ z natury ludzie mają to do siebie, że boją się tego, co obce, więc w efekcie przyjmują postawę pasywno-agresywną. Jednakże czy faktycznie powinniśmy obawiać się technologii 5G?
Zapewne należy rozpocząć od poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest to słynne 5G? Otóż jest to najzwyczajniej w świecie następca słynnej sieci LTE czwartej generacji, z której niejedna osoba na pewno korzysta przez telefon. Czym zatem różni się od swojego poprzednika? Pozwala na znacznie szybszy przepływ danych z jednego urządzenia do drugiego, ograniczając przy tym wszelkiego rodzaju opóźnienia. Brzmi wspaniale, zwłaszcza biorąc pod uwagę pandemię, zdalną pracę i naukę oraz ogólny lockdown, nieprawdaż? Dlaczego zatem w internecie pojawia się tyle negatywnych opinii na temat sieci 5G? Chcąc udzielić odpowiedzi na to pytanie, najpierw należy wspomnieć o urządzeniach, które również wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne. Zacznijmy od najzwyklejszej w świecie kuchenki mikrofalowej, którą można znaleźć w niejednej polskiej kuchni. Otóż kuchenka mikrofalowa wcale nie podgrzewa produktów, które do niej wsadzamy, a po prostu za sprawą fali elektromagnetycznych wprawia jego cząsteczki w ruch, przez co posiłek jest ciepły. Urządzeniem, które również emituje fale elektromagnetyczne jest chociażby router WiFi czy telefon komórkowy. Czy to jest powód, aby ich nie używać? Oczywiście, że nie, ponieważ promieniowanie to nie jest szkodliwe. A jak jest z promieniowaniem elektromagnetycznym 5G? Wedle badań ono również nie zagraża ludzkiemu zdrowiu.
rys.1 sieci internetowe
W jaki sposób sieć 5G wpłynie na naszą codzienność?
Zacznijmy od tego, że sieć piątej generacji posiada zupełnie inne parametry niż jej poprzednik (4G / LTE). Prędkość transferu danych jest wyższa, natomiast opóźnienia w przesyle analogicznie idą w dół i przede wszystkim sieć 5G jest w stanie wytrzymać obciążenie w wyniku podłączenia się do sieci nawet miliona urządzeń przypadające na jeden kilometr kwadratowy. Brzmi imponująco oraz wyjątkowo wygodnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę zjawisko informatyzacji. Przechodząc do meritum, sieć piątej generacji znacząco ułatwi pracę oraz naukę zdalną - szybszy przesył danych oraz znaczące zwiększenie limitu podłączonych urządzeń do sieci na kilometr kwadratowy, zagwarantują lepsze łącze, gwarantując tym samym większą jakość połączenia w trakcie zajęć czy spotkań biznesowych.
Zatem jak 5G może przysłużyć się branży magazynowej?
Po pierwsze, sieć 5G znacząco wpływa na rozwój automatyzacji oraz Internetu Rzeczy. Możliwość podłączenia miliona urządzeń do sieci na kilometr kwadratowy sprawia, że wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia (np. roboty, układnice czy przenośniki) nie przeciążą sieci i będą w stanie ze sobą współgrać na jeszcze wyższym poziomie (Internet of Things). Ponadto, będzie istniała możliwość, aby to maszyna przypomniała bądź ostrzegła człowieka o niskim poziomie zapasów czy jakichkolwiek innych problemach związanych z procesem magazynowania. Już teraz w wielu magazynach w Polsce czy na świecie funkcjonują automatyczne systemy magazynowe, których działalność oparta jest na połączeniu z internetem i eliminacją pracy ludzkiej na rzecz komputerów.
Należy również wspomnieć o tym, że człowiek za sprawą aplikacji będzie mógł zarządzać magazynem (np. zmiana temperatury). Umożliwi to również sprawowanie kontroli nad stanami magazynowymi w czasie rzeczywistym. Użytkownik będzie posiadał zdalny dostęp do szczegółowych informacji dotyczących produktów, które będą znajdowały się na magazynie, takich jak chociażby numer katalogowy, ich ilość czy terminie ich przydatności. Sieć piątej generacji wspomoże również magazynierów - w jaki sposób? Otóż zapewne niejedna osoba pracująca na magazynie spotkała się z problemem znalezienia jednego, konkretnego produktu tudzież narzędzia w magazynie. Korzystając z okularów VR lub nawet zwykłego smartphone’a z odpowiednią aplikacją podłączonego pod sieć 5G, poszukiwany przedmiot mógłby sam wskazać swoją lokalizację, generując animację bądź zmieniając kolor wyświetlany na ekranie telefonu lub w obrazie ukazywanym przez okulary VR. Sytuacja ta brzmi nieprawdopodobnie i niezwykle przyjemnie? Niedługo może stać się ona rzeczywistością, o ile już nią nie jest.
rys.1 hala magazynowa
Dodatkowo, zalety sieci 5G można również wykorzystać w systemach związanych z funkcjonowaniem wózków widłowych. Dzięki np. połączeniu systemu diagnostycznego wózka z centralnym systemem danej firmy czy magazynu, dane związane z funkcjonowaniem wózka widłowego są od razu przekazywane do centralnej bazy danych. Mowa tutaj np. o wszelkiego rodzaju awariach, ale także o konieczności wykonywania cyklicznych przeglądów eksploatacyjnych urządzeń. W momencie kiedy informacje takie znajdują się w jednej bazie danych i są na bieżąco aktualizowane ze wszystkich użytkowanych w firmie urządzeń, można w zdecydowany sposób usprawnić pracę magazynu, poprzez wyeliminowanie przestojów związanych z przerwami w pracy wózków, dzięki zorganizowaniu na czas przeglądu zastępczej maszyny.
W chwili obecnej dostęp do sieci 5G ma niewielu Polaków, a przede wszystkim są to mieszkańcy wielkich miast (oraz ich okolic) takich jak chociażby Warszawa, Gdańsk, Katowice czy Łódź. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wprowadzenie sieci piątej generacji pozwoli na dalszy rozwój technologii np. pojazdów autonomicznych, Internetu Rzeczy, wirtualnej rzeczywistości oraz na rozwój ITS (Inteligentnych Systemów Transportowych).
Bibliografia:
- https://www.maglo.com.pl/produkt/1116/nastepny/181
- M. Zmyślony, P. Bieńkowski, A. Bortkiewicz, J. Karpowicz, J. Kieliszek, P. Politański, K. Rydzyński, 2020 rok. Ochrona zdrowia ludności przed zagrożeniami elektromagnetycznymi− wyzwania wynikające z planowanego w Polsce wdrożenia systemu radiokomunikacji standardu 5G, Medycyna Pracy, 71(1): 105-113 s
- K. Nowicka, M. Szymczak, 2020 rok, Logistyka i łańcuchy dostaw w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej.
- E. Korzeniewska, A. Krawczyk, E. Łada-Tondyra, J. Plewako, 2019 rok, Technologia 5G jako etap rozwoju komunikacji bezprzewodowej. Przegląd Elektrotechniczny, 95.
- https://www.telepolis.pl/artykuly/rankingi/porownanie-5g-katowice-plus-orange-t-mobile
- https://log24.pl/news/5g-dla-logistyki-i-transportu/
- https://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/item/91736-technologia-5g-jakie-korzysci-przyniesie-dla-branzy-logistycznej
- https://pem.itl.waw.pl/artyku%C5%82y/szczepionki-czipy-i-5g/
- https://logistyka.rp.pl/technologie/7879-logistyka-wdrozy-kazda-znaczaca-technologie-od-big-data-po-5g