O czym pamiętać ?
Słowem wprowadzenia, czynności ładunkowe, składające się przede wszystkim z załadunku, rozładunku to podstawowy element przewozu różnego typu towarów.
Literatura wskazuje na następujące definicje załadunku i rozładunku:
-Załadunek – czynność mająca na celu bezpośrednie umieszczenie ubezpieczonego mienia na środku transportu, trwająca od momentu uniesienia mienia w miejscu znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie środka transportu do momentu zamieszczenia na środku transportu.
-Rozładunek – czynność mająca na celu bezpośrednie wyjęcie ubezpieczonego mienia ze środka transportu i umieszczenie go w miejscu znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie środka transportu.
Wszelka odpowiedzialność oraz zakres przeprowadzenia czynności ładunkowych określona jest w każdej umowie przewozowej. Kluczowym elementem dla powodzenia całej akcji jest szybkie i bezpieczne wykonanie zadania.
Na kim spoczywa odpowiedzialność za załadunek i rozładunek?
Informację o tym, na kim spoczywa obowiązek załadunku i rozładunku transportowanych towarów, znaleźć można we wspomnianej umowie przewozowej. Zgodnie z prawem, obowiązek ten może zostać nałożony zarówno na nadawcę lub odbiorcę ładunku, jak również spedytora czy dysponenta magazynu. Właściwe przeprowadzenie czynności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa ma na celu przyspieszyć dotarcie towarów do miejsca ich przeznaczenia, wykluczyć ich szkody w trakcie transportu oraz obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. Niezależnie od wskazanej w umowie osoby, powinna ona wykonać swoje obowiązki zgodnie z określonymi zasadami.
Odpowiedni sprzęt
Kluczową rolę w sprawnym przeprowadzeniu czynności ładunkowych odgrywa sprzęt, który należy dopasować do warunków załadunku (należy zwrócić uwagę czy dane pomieszczenie jest otwarte lub zamknięte), charakterystyki towaru (dotyczącą jego kształtów i wymiarów) oraz ewentualnej szkodliwości, wymagającej użycia specjalistycznych narzędzi. Nowoczesny sprzęt to nie tylko gwarancja szybkiej realizacji prac, ale też minimalizacja ryzyka uszkodzenia towaru i bezpieczeństwo osób wykonujących czynności ładunkowe.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym działem sprzedaży w celu doboru najlepszego urządzenia do wykonywania załadunków i rozładunków towarów! +48 42 30 73 070 lub pod e-mailem biuro@maglo.com.pl
Odpowiednio przeszkolony pracownik
Ważnym elementem skutkującym powodzeniem operacji transportowych, jest odpowiednie wyszkolenie załogi. W przypadku dużych ładunków, konieczne jest rozplanowanie pracy wśród kilku osób, którym zapewniony zostanie dostęp do przyspieszających pracę narzędzi. Jeżeli ładunkiem ma zająć się zatrudniony przez przewoźnika kierowca, musi on przejść stosowne szkolenia – zarówno BHP, jak i na wózek widłowy lub inne znajdujące się na wyposażeniu maszyny. Należy również pamiętać, że dla bezpieczeństwa, rozładunek i załadunek towaru powinien odbywać się w strefie niedostępnej dla osób nieupoważnionych.
Bezpieczeństwo dotyczące prac załadunkowo-rozładunkowych
Jakie są wymagania ogólne?
Podczas załadunku i rozładunku z użyciem sprzętu ładunkowego należy przestrzegać następujących zasad:
Przed przystąpieniem do obsługi sprzętu, należy dobrze poznać jego działanie i sytuacje zagrożenia związane z jego obsługą,
Obsługiwać sprzęt zgodnie z instrukcją producenta,
Stosować niezbędne środki ochrony indywidualnej,
Określić strefę niebezpieczną i nie dopuścić do przebywania osób nieupoważnionych w tej strefie,
Przed rozpoczęciem załadunku skrzynia pojazdu powinna zostać dokładnie oczyszczona,
Po użyciu sprzętu załadunkowo/rozładunkowego zabezpieczyć go w jego normalnym położeniu spoczynkowym.
Należy pamiętać!
Kierowca powinien odmówić przyjęcia ładunku do przewozu, jeśli jego stan nie spełnia obowiązujących wymagań,
Rozładunek nie powinien być dokonany, jeśli stan ładunku może mieć wpływ na bezpieczeństwo pracowników dokonujących rozładunku.
Warto wiedzieć
W przypadku rozładunku towaru, przepisy CMR zakładają, że jeśli wykonanie umowy przewozu na warunkach podanych w liście przewozowym jest niemożliwe, przewoźnik powinien domagać się instrukcji od osoby uprawnionej do rozporządzania towarem.
Jeśli instrukcje nie zostaną przekazane lub wykonanie instrukcji jest niemożliwie, przewoźnik zyskuje prawo do rozładowania towarów samemu, co jest jednoznaczne z zakończeniem procesu przewozu. Przewoźnik od chwili wyładowania towaru nie ponosi przy tym odpowiedzialności za uszkodzenie czy zaginięcie towaru.
Nie oznacza to jednak, że nie ma obowiązku sprawować pieczy nad towarem. Przewoźnik w takiej sytuacji może też przekazać nadzór nad towarem osobie zawodowo zajmującej się przechowywaniem.
Zgodnie z przepisami CMR, rozładunek towarów jest możliwy, jeśli przewoźnik spełni określone w prawie warunki. Ich niezachowanie może skutkować przeniesieniem na przewoźnika odpowiedzialności za powstałe szkody.
Z pewnością większość z powyższych informacji będzie przydatna dla posiadaczy firm, którzy rozpoczynają swoją przygodę z takimi działaniami jak załadunek-rozładunek towarów i chcą poszerzyć wiedzę o kilka dodatkowych informacji dotyczących zasad bezpieczeństwa w trakcie wykonywania tych czynności bądź ich dopilnowania czy przestrzegania. Wiążemy ogromną nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa pomocny.
Źródło:
http://archiwum.ciop.pl/14071.html
https://bresland.pl/zaladunek-i-rozladunek-towaru-o-czym-pamietac/