Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Istnieją różne sposoby zasilania maszyn jakimi są wózki widłowe, najpowszechniejszymi opcjami zasilania są: gaz (LPG), olej napędowy (Diesel) oraz prąd elektryczny. W ostatnich latach szczególne zmiany zachodzą w kwestii zasilania za pomocą prądu elektrycznego, co stanowi pewnego rodzaju alegorie do rozwoju branży motoryzacyjnej. Jednakże w przypadku wyboru typu zasilania wózków widłowych, najczęściej o owym wyborze decydują możliwości eksploatacyjne danej maszyny oraz operacyjność czy praktyczność wyboru.



Wózki widłowe na olej napędowy (Diesel)

Wózki widłowe zasilane Dieslem ze względu na swoją dużą moc, znacznie wysoki moment obrotowy oraz duży udźwig stanowią odpowiedni wybór do użytku w pracach zewnętrznych, czy też w niekorzystnych środowiskach roboczych. Silnik pomimo częstych wymagań serwisowych (związanych z wymianą oleju, czy filtrów), charakteryzuje się trwałością przy zachowaniu odpowiedniego użytkowania. Tankowanie tego typu maszyny jest zdecydowanie krótsze, a tego typu napęd pozwala również na dłuższy czas pracy niż przy opcjach konkurencyjnych. Wydajność tego typu maszyny pozwala na przewóz wyjątkowo ciężkich (nawet kilkutonowych) ładunków. Wadą natomiast wynikającą z wyboru tego typu napędu mogą okazać się koszty eksploatacyjne, które w porównaniu z wózkiem widłowym elektrycznym są zdecydowanie wyższe.



Rysunek 1 Wózek widłowy 2T Diesel



Wózki widłowe zasilane LPG

Wózek  widłowy o napędzie LPG, ze względu na swoje możliwości sprawdza się przy pracach zewnętrznych, natomiast przy zainstalowaniu odpowiedniego rodzaju filtrów pozwala również na realizowanie prac wewnętrznych (przy pracy wewnętrznej należy pamiętać jednak o konieczności istnienia dobrej wentylacji pomieszczenia). Co może być szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, ta opcja charakteryzuje się mniejszą emisyjnością niż maszyny z silnikami wysokoprężnymi. Dodatkowym atutem związanym z tego rodzaju napędem, a wpływającym na popularność owej opcji, jest konkurencyjnie niższa cena samego urządzenia w porównaniu do konkurencji. Należy jednak pamiętać o związanych z użytkowaniem, a stosunkowo wysokich  kosztach eksploatacyjnych urządzenia (które wpływają na całkowity koszt użytkowania).

Rysunek 2 Wózek widłowy LPG 


Wózki widłowe elektryczne

Przeznaczone są głównie do pracy wewnętrznej, należy jednak uważać by nie miały większej styczności z wilgocią ponieważ wpływa to na układ elektryczny pojazdu. Występują w różnych rodzajach czy wielkościach, w ofercie wózków widłowych elektrycznych znajdziemy zarówno takie umożliwiające unoszenie ładunków na wysokość kilkunastu metrów jak i małe ‘’paleciaki’’ umożliwiające manewrowanie na małych powierzchniach a nawet pomiędzy sklepowymi regałami. Ze względu na swoją specyfikę wózek widłowy elektryczny jest stosunkowo łatwy w manewrowaniu oraz umożliwia realizację zadań przy minimalnej emisyjności substancji szkodliwych. Jeśli chodzi natomiast o koszty związane z utrzymaniem tego rodzaju pojazdu t.j koszty serwisowe czy eksploatacyjne, nie są one stosunkowo wysokie, ze względu na możliwość korekty ewentualnych usterek we własnym zakresie bez potrzeby kontaktu z fachowcem. Problem stanowić mogą poniesione ‘’koszty wejścia’’, ten typ wózka wymaga bowiem zainwestowania w dodatkowe rodzaje ładowania, gdyż nie możliwym jest użytkowanie wózka elektrycznego w trakcie ładowania jego akumulatora, a to generuje większe wydatki.

Rysunek 3 Wózek  elektryczny 

Wózki widłowe stanowią podstawowe wyposażenie magazynowe, przy wyborze odpowiedniej maszyny kierować się powinniśmy naszymi potrzebami dotyczącymi użytkowania oraz oczekiwaniami względem wybieranego produktu. Zakup wózka widłowego w rzeczywistości niesie ze sobą znaczne korzyści niż ewentualne utrudnienia. Tego rodzaju pojazdy, dzięki swojej solidnej budowie znacznie ułatwiają wydajność i efektywność wykonywanej pracy.



Źródła:

http://www.flyweb.pl/3-przeciw-wozki-widlowe-elektryczne-diesel-oraz-lpg/ 

https://www.placpigal.pl/blog/planujesz-zakup-poznaj-wady-i-zalety-wozka-widlowego-spalinowego/

https://maszyno.pl/blog/jaki-wozek-widlowy-kupic/