Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

 

Rys. 1.Wózek widłowy paletowy elektryczny podnośnikowy z podestem

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednemu z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przemieszczaniem towarów – w wielkich halach magazynowych, ale także na mniejszych powierzchniach sklepowych. Urządzenie to zdecydowanie ułatwia obsługę transportu wewnętrznego towarów, sprawia, że przy wykorzystaniu takich samych nakładów sił można w tym samym czasie przetransportować większą ilość dóbr, aniżeli w przypadku paleciaków ręcznych. Mowa oczywiście o wózku paletowym elektrycznym.

Na wybór paleciaka elektrycznego pada także często, kiedy zarządzający magazynem nie mogą zdecydować się między standardowym paleciakiem ręcznym, a wózkiem widłowym. Pierwszy z nich, jest wprawdzie prosty w obsłudze, jednak mniej wydajny niż wózek widłowy czołowy, który ma z kolei większe gabaryty, a jego obsługiwanie wiąże się z koniecznością posiadania specjalnych uprawnień.

Jak w przypadku wielu urządzeń i elementów wyposażenia magazynów, tak samo wśród paleciaków elektrycznych wyróżniamy różne typy i rodzaje. Często spotykanym podziałem jest określenie typów paleciaków elektrycznych pod kątem komfortu pracy operatora.

Wyróżniamy następujące:

  • paleciaki z miejscem dla operatora, które są najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ pracownik obsługujący pojazd, zajmuje w trakcie obsługi fotel, co nie obciąża jego kręgosłupa,
  • paleciaki z platformą dla operatora, w przypadku których osoba obsługująca nie musi prowadzić pojazdu spoza urządzenia, co jest wygodnym rozwiązaniem dla transportu ładunków na większe odległości na powierzchniach magazynowych.

Rys. 2.Wózki widłowe paletowe elektryczne podnoszące

Paleciaki elektryczne należą do grupy pojazdów jezdniowych podnośnikowych, zatem, podobnie jak standardowe czołowe wózki widłowe, podlegają kontrolom Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego też ważne jest, aby na bieżąco przeprowadzać kontrole ich stanu technicznego. Najpowszechniejszy i najczęściej stosowany jest codzienny przegląd wózków paletowych elektrycznych, przeprowadzany przed oraz po zakończeniu zmiany operatora obsługującego wózek.

Wśród rodzajów kontroli wyróżnia się także przeglądy konserwacyjne, których głównym celem jest wyeliminowanie pojawiających się błędów czy usterek, a także przeglądy okresowe, dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie pojazd przed szkodliwymi czynnikami oraz zapewnienie pracownikom sprawnego i bezpiecznego sprzętu.

Jeżeli chodzi o częstotliwość przeglądów konserwacyjnych wózków paletowych, to jest ona zależna od rodzaju paleciaków. Dla wózków sterowanych spoza pojazdu powinny odbywać się co 60 dni, natomiast dla wózków z miejscem dla operatora – co 30 dni. Celem przeprowadzenia badań okresowych jest określenie ogólnej przydatności pojazdu do pracy, właściwego prowadzenia dokumentacji, a także weryfikacja, czy na bieżąco są przeprowadzane wszystkie zalecenia dotyczące napraw.

W przypadku paleciaków o napędzie elektrycznym występują również ograniczenia prędkości. Ograniczenie prędkości zależy przede wszystkim od rodzaju powierzchni i otoczenia, w jakim porusza się wózek i przedstawiają się następująco:

  • ograniczenie do 3 km/h – przestrzenie, na których oprócz paleciaków, poruszają się pieszo pracownicy, a także przestrzenie o ograniczonej widoczności, która utrudnia sprawne i płynne przemieszczanie się,
  • ograniczenie do 6 km/h – hale produkcyjne,
  • ograniczenie do 12 km/h – place przyzakładowe, otoczenie budynków na zewnątrz.

Poza powyższymi wytycznymi, na uwagę zasługuje fakt, że prędkość powinna być dostosowana do warunków i możliwości, które panują zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz danej przestrzeni magazynowej.

Paleciaki elektryczne stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia przestrzeni magazynowych i szacuje się, że w nadchodzących latach ich wykorzystanie będzie wzrastało. Zarządzający przestrzeniami magazynowymi coraz częściej wybierają rozwiązania, które minimalizują wysiłek fizyczny pracowników poprzez wykorzystanie odpowiednich do tego urządzeń. Dlatego też wiążemy nadzieję, że przedstawione powyżej informacje okażą się przydatne i pomogą dokonać właściwego wyboru w zakresie doboru sprzętu i wyposażenia magazynowego. 

Źródła:
[1]https://www.portalbhp.pl/transport-i-magazynowanie/obowiazkowa-dokumentacja-codziennej-eksploatacji-wozkow-widlowych-6417.html
[2]https://www.udt.gov.pl/co-i-kiedy-podlega-dozorowi/urzadzenia-transportu-bliskiego/wozek-jezdniowy-podnosnikowy/wozek-jezdniowy-podnosnikowy-rodzaje-badan
[3]https://zw.pl/news/paleciak-elektryczny--skad-sie-wywodzi-ile-kosztuje-i-wiele-wiecej,138843#

[4]https://www.maglo.com.pl/stronaglowna