Rys. 1. Europaleta o wymiarach 800 x 1200 mm
Wszędzie, gdzie ma miejsce transport oraz magazynowanie towarów, występują palety, dzięki którym możliwe jest i składowanie i przemieszczanie towarów. Większość z nas zna najpopularniejsze drewniane europalety o wymiarach 800 x 1200 mm. Istnieje jednak o wiele więcej rozmiarów palet, tworzyw z których je wykonano, które znajdują zastosowanie w zależności od rodzaju składowanych na nich towarów, środków transportu jakimi są przemieszczane czy wymagań prawnych. Poniżej przedstawiono pokrótce rodzaje palet, a także sposoby ich wykorzystania.
Należy rozpocząć od tego, czym jest paleta. Według definicji, paletą jest opakowanie służące do transportu i magazynowania towarów oraz wyrobów. Są to jedne z najpopularniejszych konstrukcji, które przeznaczone są do transportowania ładunków, głównie za pośrednictwem wózków widłowych.
Wyróżnia się różne typy palet, zróżnicowane pod kątem materiału, z którego zostały wykonane – z drewna, plastiku oraz metalu. Najpopularniejsze są oczywiście palety drewniane. Ich poszczególne specyfikacje zależne są często od kraju, w którym są użytkowane. Wśród palet drewnianych wyróżnia się:
- palety otwarte, zwane także europaletami. Składają się z drewnianych bloków połączonych pośrodku oraz na brzegach przy użyciu desek. Wyróżniają się uniwersalnością, ponieważ do ich transportu można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj wózków widłowych. Stosowane są w krajach europejskich, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii.
Rys. 2. Europaleta
- Palety zamknięte, czterowejściowe, blokowe. Ich budowa opiera się na blokach połączonych ze wszystkich stron za pomocą desek. Używane są w Wielkiej Brytanii, a ze względu na swoją szczególną budowę mogą być transportowane tylko przez wybrane rodzaje wózków unoszących.
Rys. 3. Paleta zamknięta
- Palety Bearer – dwuwejściowe, blokowe. Do unoszenia tego rodzaju palet potrzeba wózka o niskim profilu, czyli wózka czołowego lub wózka typu reach truck. Najczęściej stosowane są w Ameryce Północnej, Azji oraz Afryce.
Rys. 4. Paleta Bearer
- Palety Stringer – zamknięte od dołu, czterowejściowe. Ten rodzaj palet ma blokową konstrukcję ze wzmocnieniem bocznym oraz wcięciem dla wideł. Palety Stringer mogą być obsługiwane przez wózki paletowe, wózki czołowe oraz pojazdy z ramionami podporowymi. Wykorzystywane są podobnie jak palety Bearer, w Ameryce Północnej, Azji oraz Afryce.
Rys. 5. Paleta Stringer
Mniej popularne, aczkolwiek również występujące w branży logistycznej, są palety plastikowe. Są zdecydowanie lżejsze od swoich drewnianych odpowiedników, a ze względu na materiał, z którego je wykonano, łatwo utrzymać je w czystości. Są jednak o wiele mniej wytrzymałe, podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia oraz dosyć drogie i to pewnie z tego powodu nie zyskały takiej popularności jak palety drewniane. Pod względem konstrukcji nie różnią się znacząco od palet drewnianych. Wykorzystywane są głównie w przemyśle spożywczym.
Palety wykonane z metalu to zdecydowanie najrzadziej spotykany rodzaj palet. Wyróżniają się jednak największą wytrzymałością, dzięki czemu służą do transportu ciężkich towarów. Najczęściej wykorzystywane są w branży hutniczej oraz motoryzacyjnej, głównie ze względu na to, że ich górna część przystosowana jest do transportu zmontowanych już wstępnie podzespołów.
Oprócz materiału, z którego zostały wykonane, palety dzielimy także ze względu na ich wymiary. Do najpopularniejszych zaliczamy następujące rozmiary palet:
- 800 x 600 mm,
- 800 x 1200 mm,
- 1000 x 1200 mm,
- 1200 x 1200 mm.
Wybór odpowiedniego rozmiaru palety jest bardzo ważną kwestią, zależy od niego to, jaką ilość towaru będzie można bezpiecznie przetransportować, a także jakie urządzenie do przenoszenia trzeba będzie wykorzystać.
Jak opisano powyżej, na rynku występuje wiele rodzajów palet, których wybór uwarunkowany jest wieloma czynnikami, od rodzaju transportowanego towaru, poprzez urządzenia wykorzystywane do przemieszczania ładunków, na kraju, w którym są wykorzystywane skończywszy. Należy pamiętać, że przy wyborze rodzaju palety należy przede wszystkich kierować się bezpieczeństwem towaru, który zostanie na niej umieszczony oraz pracowników, którzy odpowiedzialni będą za obsługę tych ładunków.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paleta_(logistyka)