Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Urządzenia do owijania palet folią


Pakowanie jest czynnością dość praco- i czasochłonną, co za tym idzie i kosztowną. W dzisiejszych czasach coraz więcej fabryk, magazynów jak i hal produkcyjnych wykorzystuje urządzenia do owijania palet folią, czyli m. in. owijarki. Na rynku istnieją również inne urządzenia, które wykonują tą samą pracę, a mianowicie kapturownice. Oba urządzenia służą do wykonywania tej samej czynności, jednak robią to na zupełnie innych zasadach wykorzystując przy tym folię stretchową. Maszyny te pomagają zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, ich najważniejszymi zaletami są:

- szybkość (znacznie przyspieszony cały proces pakowania towaru),

- dokładność (staranne opakowanie znacznie zwiększa stabilność ładunku),

- powtarzalność (taki sam standard pakowania),

- o szczędność (zdecydowane zmniejszenie ilości wykorzystanej folii).


Zacznijmy od kapturownic, które do swojej pracy wykorzystują wykonany z folii stretchowej rękaw z zakładkami wewnętrznymi. Dzięki temu urządzeniu zapewniamy ładunkowi pełną ochronę, polepszamy jego stabilność oraz oszczędzamy energię, co za tym idzie jesteśmy bardziej eko. Kapturownica jest w stanie zapakować nawet do 80 palet w ciągu godziny w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Istnieją dwa typy kapturów w zależności od typu stosowanego urządzenia:

  • kaptury termokurczliwe (maszyny z tego rodzaju kapturami wykonują trzy operacje: konstruowanie i nakładanie foliowych kapturów na ładunek, termiczne obkurczanie kaptura),

  • kaptury rozciągliwe (maszyna tworzy kaptur z folii rozciągliwej, który następnie nakładany jest na ładunek).

Przy tego typu urządzeniu do owijania palet pracownik potrzebny jest jedynie przy wymianie rolek folii jak i do okresowych kontroli.



Rys 1. Kapturownica

Drugim urządzeniem służącym do owijania palet folią, jest owijarka, która może być zarówno ręczna, automatyczna jak i półautomatyczna. Owijarki często wyposażone są w najazd, rampę najazdową, która jest jednym ze sposobów do zastosowania w celu wstawiania i odbierania palet z owijarek za pomocą wózka widłowego paletowego (potocznie zwanego paleciaka), bądź wózka widłowego czołowego. Zastosowanie tego rodzaju ulepszenia znacznie ułatwia ładowanie i rozładowywanie talerza owijarki. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ramp najazdowych, które pozwalają dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do rodzaju pakowanego towaru oraz jego wielkości.

Wybierając owijarkę trzeba zwrócić uwagę na wielkość średnicy talerza, udźwig, wysokość palet (czyli tak naprawdę wysokość masztu owijarki), które będą owijane oraz to czy owijarka ma być z dociskiem czy też bez niego. Docisk najlepiej sprawdzi się w przypadku, kiedy towar znajdujący się na palecie nie jest zbyt stabilny i trzeba go najpierw bardziej ustabilizować, żeby podczas owijania nie doszło do żadnych komplikacji. Coraz częściej można się spotkać z owijarkami, które wyposażone są w wagę, można wtedy zastosować połączenie wagi z drukarką, która wydrukuje informację o wadze palety oraz danych produkcyjnych.


Rys. 2. Pólautomatyczna owijarka paletowa Maglo https://www.maglo.com.pl/produkt/812/Polautomatyczna_owijarka_paletowa 

 

Rys. 3. Półautomatyczna owijarka do palet z dociskiem Maglo https://www.maglo.com.pl/produkt/815/Polautomatyczna_owijarka_paletowa_z_dociskiem/149 



Podsumowując, kapturownice idealnie sprawdzą się tam, gdzie opakowywany materiał nieznacznie zmienia swoje wymiary, natomiast owijarki znajdą swoje zastosowanie w miejscach, gdzie towar dość często ma zmienne parametry, takie jak wielkość i wysokość. Mamy nadzieję, że powyższy materiał ułatwi Państwu wybór odpowiedniego urządzenia do pakowania palet oraz rozwieje ewentualne wątpliwości wiążące się z doposażeniem danego urządzenia. 




Źródła:

1.http://nm.pl/nm.pl/systemy-skladowania/1491/nie_tylko_do_palet/

2.https://tm24.pl/wybor-owijarki-do-palet,1154.html

3.https://biznes.newseria.pl/przeglad_mediow/pakowanie-workow-na,c1839558532