Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Wózek widłowy jest jednym z podstawowych sprzętów wykorzystywanych wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z załadunkiem, rozładunkiem, transportem czy kompletacją towaru. Wiadome jest, że na rynku możemy wybierać spośród dziesiątek rodzajów wózków, zróżnicowanych pod kątem maksymalnego udźwigu, wysokości podnoszenia czy rodzaju napędu.

Jeżeli jednak chodzi o wyposażenie dodatkowe, a także osprzęt do wózków widłowych, możemy także wybierać spośród różnych rodzajów elementów wyposażenia dodatkowego. Opisywaliśmy już wcześniej rodzaje masztów w wózkach widłowych, a dzisiaj przybliżmy, jakie są rodzaje wideł wykorzystywanych w wózkach jezdniowych, a także jak wybrać odpowiedni ich rodzaj dla potrzeb swojej firmy.

Rys. 1. Wózek jezdniowy z widłami do obsługi dłużyc

 

 

Warto na początku zaznaczyć, że widły, które montowane są w wózkach widłowych wykorzystywanych w Polsce, muszą spełniać wymagania normy ISO 2330, a także Świadectwa Zgodności. Występuje wiele rodzajów wideł, lecz ze względu na rodzaj montażu wyróżniamy poniższe:

- widły standardowe – najczęściej stosowane, montowane są poprzez zawieszenie na karetce wózka,

- widły przykręcane,

- widły z zaczepem (typu PIN),

- widły bez zaczepów,

- widły wysuwane,

- widły z wagą.

Rys. 2. Widły w wózku jezdniowym

 

Na każdych widłach, bez względu na ich rodzaj, zastosowanie oraz producenta, umieszczone są specjalne oznaczenia. Występują one w postaci ciągu cyfr i znajdują się na każdym niezależnym elemencie budowy wideł. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Świadectwie Zgodności, oznaczenie każdego elementu wideł powinno zawierać informacje dotyczące: długości, szerokości i grubości wideł, maksymalnym udźwigu jednej z wideł, numerze seryjnym wideł, wartości określającej wyznaczony środek ciężkości dla maksymalnego obciążenia wideł.

Wybierając standardowe widły do wózka jezdniowego, trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametry dotyczące udźwigu wózka widłowego, klasy karetki wideł (od I do V), a także długości wideł, na jakiej nam zależy. Najważniejszym spośród wymienionych wyżej parametrów jest klasa karetki, ponieważ nie jest możliwe zamontowanie wideł na karetce innej klasy. Istotny jest również udźwig wózka, bowiem suma udźwigu obu wideł musi być taka sama jak udźwig wózka. Długość wideł należy dobrać według rozmiarów ładunków, jakie będą transportowane przy użyciu wózka, a także stawianych przed nim zadań.

Niezwykle ważne jest odpowiednie dbanie o stan wideł wykorzystywanych w wózku. Jeżeli widły są źle dobrane, nadmiernie zużyte lub uszkodzone, mogą prowadzić do wypadku i całkowitego zniszczenia przewożonego ładunku. Aby temu zapobiec, należy dbać o stan użytkowanych wideł, a jeżeli przyjdzie taka konieczność, wymienić je. O konieczności wymiany wideł świadczą:

- wygięcie wideł,

- zużycie powierzchni,

- samodzielne przeróbki,

- korzystanie z niewłaściwego typu wideł (zbyt długich, zbyt krótkich, antypoślizgowych itp.).

Aby użytkowane przez nas widły służyły jak najdłużej, należy odpowiednio dbać o ich stan techniczny oraz przeprowadzać jego cykliczne kontrole. Przy przeprowadzaniu kontroli stanu technicznego wideł należy skupić się na sprawdzeniu ogólnego stanu technicznego powierzchni wideł, szczególnie pod kątem wystąpienia pęknięć, uszczerbków czy odkształceń. Istotny jest także pomiar zużycia dolnej powierzchni wideł, który można wykonać przy użyciu suwmiarki. Maksymalny dopuszczalny ubytek to 10% oryginalnej grubości, nieprzekraczający jednak 5 mm. W celu bezpiecznego użytkowania wideł, poza sprawdzaniem ich stanu technicznego, trzeba też zwrócić uwagę na stan trzonu i kła wideł, tak aby odchylenie powierzchni wideł względem dwóch osi nie przekraczało 0,5% długości kła lub wysokości trzonu wideł. Jeżeli jednak kąt rozwarcia wideł różni się o więcej niż 3% względem oryginalnej wartości, widły należy jak najszybciej wymienić.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył odrobinę zagadnienia związane z wyborem odpowiednich wideł dla wózka widłowego, ale również symptomy które świadczą o konieczności wymiany wideł na nowe. Przedstawiono także najpopularniejsze rodzaje wideł , a także oznaczenia, które zawarte są na każdych widłach, a także sposób ich odczytywania. 

 

Źródła:

[1] https://e-biznes.pl/widly-w-wozku-widlowym-klasy-i-parametry/

[2] http://magazynkaszuby.pl/2018/11/przedluzki-widly-wozka-widlowego-zobacz-lepiej-wybrac/

[3] https://www.igryfino.pl/wiadomosci/s/405,sprawdz-co-koniecznie-warto-wiedziec-o-widlach-do-

[4] https://www.maglo.com.pl/