Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Coraz większym zainteresowaniem wśród naszych Klientów cieszą się wózki widłowe z napędem LPG, których głównym źródłem napędu jest gaz propan-butan. Główną ich zaletą jest to, że są one przede tańszą alternatywą dla silników benzynowych, czy tych z napędem diesla.

Rys. 1. Wózek widłowy z napędem LPG

Zawarty w butlach gaz przyjmuje postać płynnej mieszaniny gazów, takich jak propan, butan oraz pozostałych gazów węglowodorowych, z których największą wartość stanowią metan, etan i propylen. Gaz ten jest wysoko łatwopalny, dlatego zarówno przy obsłudze wózka, jak i przy wymianie butli z gazem należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich przepisów związanych z bezpieczeństwem.

Samo posiadanie uprawnień do prowadzenia wózków widłowych nie jest jednoznaczne z tym, że operator ma również uprawnienia do wymiany butli gazowej. Uprawnia do tego ukończenie specjalistycznego kursu z zakresu bezpiecznej wymiany butli gazowej w tego typu pojazdach. Jeżeli operator wózka nie ukończył takiego szkolenia, nie ma możliwości, aby sam dokonywał wymiany butli, może to za niego wykonać inna uprawniona osoba, jak na przykład konserwator lub przedstawiciel serwisu zajmującego się eksploatacją wózków widłowych z napędem LPG. Zabronione jest również samodzielne napełnianie butli z gazem, czynność tę mogę wykonywać jedynie zakłady posiadające stosowne zezwolenia.

Rys. 2. Butla gazowa stosowana w wózkach widłowych z napędem LPG

Jeżeli jednak operator wózka posiada wszelkie niezbędne uprawnienia do dokonywania tej czynności, może obsługiwać pojazd kompleksowo, w tym również dokonywać wymiany butli w momencie, kiedy paliwo się skończy. Po czym jednak poznać, że nadszedł czas na wymianę butli? Przede wszystkim informacja taka jest sygnalizowana przez kontrolkę o niskim poziomie gazu w zbiorniku. Ponadto, symptomy wskazujące na kończące się paliwo to nierównomierna praca pojazdu lub też gaśnięcie silnika. Kiedy nastąpi konieczność wymiany butli należy dokonać wymiany w przeznaczonym do tego punkcie.

Rys. 3. Umieszczenie butli gazowej w wózku z napędem LPG

Poniżej przedstawiamy punk po punkcie jak w bezpieczny sposób dokonać wymiany butli gazowej w wózku widłowym.

  1. Zatrzymanie wózka w bezpiecznym miejscu, przeznaczonym do wymiany butli z gazem.
  2. Zakręcenie zaworu butli po uprzednim zatrzymaniu hamulca postojowego oraz nałożeniu rękawic ochronnych.
  3. Odłączenie elastycznego przewodu od zaworu butli.
  4. Odpięcie zatrzasków mocujących osłonę butli i wyjęcie butli z uchwytów.
  5. Zakręcenie zaślepki na zaworze butli.
  6. Odstawienie pustego zbiornika w przeznaczone do tego miejsce.
  7. Upewnienie się, że pełna butla zawiera właściwy gaz oraz nie jest uszkodzona.
  8. Odkręcenie zaślepki z butli i sprawdzenie stanu uszczelek na wyjściu z zaworu, a także gwintu służącego do łączenia nakrętki przewodu elastycznego z zaworem butli.
  9. Umieszczenie pełnej butli w uchwycie butli na wózku widłowym, następnie zabezpieczenie jej zatrzaskami.
  10. Dokręcenie nakrętki na przewodzie elastycznym do zaworu butli.
  11. Powolne odkręcenie zaworu butli i sprawdzenie jej szczelności.

Stosowanie się do powyższych wskazówek pomoże w bezpiecznej wymianie butli gazowej w wózku widłowym. Należy pamiętać o tym, że gaz stosowany jako paliwo w wózkach z instalacją LPG to gaz skrajnie łatwopalny, mogący powodować poważnie odmrożenia. Przy czynności wymiany butli należy zatem bezwzględnie przestrzegać wszelkich przepisów w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

 

Źródła:

[1] http://wozek-instruktor.blogspot.com/2015/11/bezpieczna-eksploatacja-i-wymiana-butli.html

[2] https://www.kursy-aston.pl/samodzielna-wymiana-butli.html

[3] https://www.portalpomorza.pl/wiadomosci/51137,wymiana-butli-gazowej-w-wozku-widlowym-kompleksowy

[4] https://www.maglo.com.pl/