W wielu poprzednich artykułach skupialiśmy się na zagadnieniach związanych z podstawowym wyposażeniem wózków widłowych. Przybliżyliśmy jakie są rodzaje wideł, masztów oraz opon do wózków widłowych. W tym artykule chcemy skupić się na wyposażeniu dodatkowym stosowanym w wózkach widłowych, przedstawimy więc jak obecnie wygląda oferta w tym zakresie oraz do czego służą poszczególne elementy dodatkowego osprzętu dla wózków widłowych.
Dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów wyposażenia w wózku widłowym, pojazd ten zyskuje dodatkowe funkcje, co przekłada się na uniwersalność jego pracy, przy jednoczesnym dostosowaniu go do specyfiki pracy w danej firmie. Jeśli dodatkowy osprzęt zostanie odpowiednio dobrany do charakteru pracy, jaką powinien wykonywać wózek, praca ta stanie się znacznie szybsza i bardziej efektywna.
Na początku warto podkreślić, że spośród dodatkowych akcesoriów wykorzystywanych w wózkach widłowych, dzielimy je na takie, które mocowane są na stałe, a także na te, które można swobodnie usunąć w każdym momencie, kiedy nie ma potrzeby korzystania z nich. Poniżej prezentujemy elementy wyposażenia dodatkowe wraz z krótką informacją na temat ich funkcjonalności:
- chwytak do wózka widłowego – wyróżnia się kilka rodzajów chwytaków, jednak głównym zadaniem każdego z nich jest zapewnienie możliwości przenoszenia niestandardowych ładunków, takich jak beczki, opony, bele itp.,
Rys. 1. Chwytak do wózka widłowego
- przesuw boczny – często proponowany jest jako element podstawowego wyposażenia wózka widłowego , służy głównie do przesuwania towaru w magazynie na boki, ułatwia precyzyjne ustawienie ładunku bez konieczności wychodzenia operatora z kabiny,
Rys. 2. Przesuw boczny
- platforma robocza – umożliwia podniesienie operatora na daną wysokość, co zdecydowanie ułatwia wykonywanie prac na wysokościach,
Rys. 3. Platforma robocza w wózku widłowym
- wysięgnik – dzięki temu osprzętowi można w łatwy sposób przekształcić wózek widłowy w żuraw, bowiem wysięgnik jest idealnym rozwiązaniem dla przenoszenia ładunków, które można zawiesić,
- łyżki i czerpaki -istnieje wiele specjalistycznych rodzajów tego typu wyposażenia dodatkowego, zależnych od ich przeznaczenia, np. czerpaki zbierakowe, czerpaki do betonu, łyżki podsiębierne, łyżki dwudzielne, itp., natomiast wykorzystywane są do prac budowlanych, jak również w branży rolniczej, ponieważ idealnie sprawdzają się przy transporcie towarów nietypowych.
Opisane wyżej dodatkowe elementy wyposażenia dodatkowego dla wózków widłowych dotyczą przede wszystkim zwiększenia funkcjonalności sprzętu oraz dostosowania go do rodzaju pracy, którą wózek ma wykonywać. Istnieje również dodatkowe wyposażenie dla wózków widłowych, którym głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy operatora wózka, a także osób znajdujących się na powierzchni, na której wózek wykonuje swoją pracę. Do tego rodzaju sprzęt zaliczamy między innymi:
- kratę ochronną ładunku, która zabezpiecza ładunek przed zsunięciem się z wideł,
- daszek ochronny operatora, osłaniający przed spadającymi z góry ładunkami,
- pasy bezpieczeństwa, które są obowiązkowe w wózkach z kabina otwartą,
- kabinę operatora, zabezpieczającą przed wypadnięciem operatora z wózka w momencie kolizji lub wywrócenia się wózka,
- światła przednie oraz tylne, klakson, lusterka wsteczne, światło cofania, światło stopu, hamulec postojowy, lampę sygnalizacyjną.
Jak opisaliśmy powyżej, dodatkowe wyposażenie wózka widłowego ma za zadanie nie tylko zwiększenie funkcjonalności sprzętu, czy też zwiększenie jego użyteczności, ale także stanowi istotny element wpływający na bezpieczeństwo pracy operatora. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże podjąć odpowiednią decyzję w zakresie wyboru zarówno wózka widłowego, jak również elementów wyposażenia dodatkowego.
Źródła:
[1] https://www.maglo.com.pl/stronaglowna
[3] https://beskidzka24.pl/osprzet-do-wozkow-widlowych-czym-jest-kiedy-sprawdza-sie-najlepiej/